LT1510IN#PBF
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
LT1510IN#PBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Over Voltage
Number of Cells : -
Supplier Device Package : 16-PDIP
Battery Pack Voltage : 20V (Max)
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : -
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Interface : -
Charge Current - Max : 1.5A
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 28V
Base Product Number : LT1510
Description : IC BATT CHG MULTI-CHEM 16DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Charger IC Multi-Chemistry 16-PDIP
Product Tags:
lt1510in#pbf battery chargers ic
lt1510in#pbf battery charge controller ic