CTA12-1200B
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
CTA12-1200B
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Mfr : Sensata-Crydom
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A, 126A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 1.2KV 12A TO220AB
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Standard 1.2 kV 12 A Through Hole TO-220AB